Data
Świnoujście to miejsce z najszerszą plażą w Polsce, wyjątkowo ciepłym Bałtykiem i korzystną dla odwiedzających pogodą. Jego klimat, doceniany od XIX wieku, jest korzystny dla zdrowia, a położenie na wyspach między morzem a Zalewem Szczecińskim wyjątkowo malownicze. Obecnie doskonale rozwija się tu turystyka.
Pierwsi ludzie pojawili się w tej okolicy 5 tys. lat p.n.e., a w roku 1000 n.e. władali tu Wolinianie, których Państwo wcielił do swojego Mieszko I. Regionem rządzili następnie książęta pomorscy, Szwedzi i Prusacy. Pierwszy raz nazwa Świnoujścia jako Swinemünde pojawiła się w latach 40. XVIII w., kiedy to osada stała się portem morskim. W wieku XIX miasto zaczęło szybko się rozbudowywać — powstała tu m.in. najwyższa wówczas na świecie latarnia morska, molo oraz uruchomiono połączenie kolejowe z Berlinem. W 1843 roku Świnoujście stało się kurortem, a gdy odkryto złoża solanki i borowiny, przekształciło w uzdrowisko.
Obecnie Świnoujście zamieszkuje prawie 50 tys. mieszkańców. Mieści się ono na 44 wyspach, z których największe to Wolin, Uznam i Karsibór. Miasto ma znaczenie jako port morski oraz cel podróży turystów. Wypływa stąd też prom do Niemiec czy Szwecji.
Pogoda w Świnoujściu bez wątpienia wpływa na walory turystyczne Świnoujścia. 34% dni w roku jest określanych jako dni z komfortem klimatycznym, co jest w Polsce bardzo dobrym wynikiem. Wiatr nie jest porywisty, niewiele tu opadów, a zimy są łagodne. W sezonie letnim temperatury dochodzą do 34 stopni Celsjusza.
Wszystko to sprawia, że plaża w Świnoujściu jest jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce. To szeroki pas piasku okolony sosnowymi i bukowymi lasami. W okolicy znajdują się trasy rowerowe i kajakowe. Sama plaża wielokrotnie była nagradzana prestiżową Błękitną Flagą, oznaczającą najwyższy standard jakości wody i bezpieczeństwa.
co warto zobaczyć?
Świnoujście obfituje w atrakcje turystyczne, które są doceniane przez osoby spędzające czas nie tylko w samym mieście, ale też w pobliskich, niezwykle popularnych Międzyzdrojach. Co warto zobaczyć?
Latarnia morska w Świnoujściu powstała w II połowie XIX wieku i jest jedną z najwyższych na świecie. Ze swoimi 65 metrami jest też pierwszą nad Bałtykiem. Gdy wespniemy się po 300 schodach na jej szczyt, zobaczymy zapierającą dech w piersiach panoramę okolicy wraz z wyspą Rugią, Międzyzdrojami oraz niemieckimi kąpieliskami. Warto odwiedzić otwarte w przyległym budynku Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Zobaczymy tam m.in. elementy wyposażenia statków, lampy nawigacyjne czy stroje nurków.
W ramach wybudowanej w połowie XIX wieku twierdzy możemy oglądać trzy forty. Szczególnie wart uwagi jest Fort Zachodni, w którym mieści się Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście. Można tam oglądać wystawy poświęcone ówczesnej broni, w tym artyleryjskiej, i mundurom oraz zdjęcia. Z bunkru dowodzenia można zobaczyć panoramę całego fortu. Na dzieci i fanów artylerii czeka możliwość poruszania całą baterią dział.
W Forcie Anioła również zobaczymy ciekawe ekspozycje. Między innymi mieści się tu interaktywna Sala Wikingów, gdzie przymierzymy rynsztunek z epoki, by zrobić sobie niezapomniane selfie. Organizowane są tu również wystawy i koncerty. Fort Gerarda natomiast zaskoczy nas ubranymi w pruskie mundury oprowadzającymi. Organizowane są tu inscenizacje bitew, a podczas wrześniowych Dni Twierdzy będziemy mogli oglądać historyczne pojazdy przybyłe tam podczas ich zlotu.
Od kilku lat można oglądać na wyspie Wolin, a właściwie pod nią, niezwykły zabytek architektury militarnej. Jest to długa na kilometr sieć korytarzy łącząca kilkadziesiąt pomieszczeń i schrony. Powstała ona w latach 30. XX wieku, kiedy zainstalowano tu olbrzymie, sześciotonowe działa.
Kiedy kompleks przeszedł w polskie ręce, stał się zapasowym stanowiskiem dowodzenia polskiej armii. Był on w pełni autonomiczny, ze wszystkimi instalacjami potrzebnymi do przeżycia tam wielu miesięcy. Status Podziemnego Miasta podkreśla fakt, że do końca zimnej wojny było ono jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic państwa. Obecnie obiekt nadal ma niezwykłą wartość jako jedno z ostatnich takich miejsc w Polsce.
Wiatrak Stawa Młyny jest symbolem Świnoujścia. Jest to w istocie znak nawigacyjny w kształcie wiatraka umieszczony na końcu Falochronu Zachodniego, przy wejściu do portu. Ten dziesięciometrowy budynek według legendy miał moc odmładzania, którą przez lata próbowano sprawdzić. Pojawił się on nawet w filmie Latarnik, a obecnie stanowi część logo miasta.
Charakterystycznym punktem miasta jest fontanna powstała dla uczczenia 250-lecia nadania praw miejskich Świnoujściu. Jest to częściowo zatopiona stalowa kula otoczona granitowymi burtami. Warto odwiedzić również mieszczące się w Ratuszu Muzeum Rybołówstwa. Będziemy mogli obejrzeć tam ekspozycje na temat połowów ryb oraz nadbałtyckiej fauny i flory, a także wystawę bursztynu.
Świnoujska Promenada mierzy aż 12 kilometrów i jest to główny deptak miasta, z licznymi sklepami i restauracjami. Skosztujemy w nich bez wątpienia lokalnych przysmaków. Co zjeść? Na pewno warto skosztować lokalnych ryb, wśród nich sielawy wędzonej czy siei miedwieńskiej. Pamiętajmy też, że słynny paprykarz szczeciński również wywodzi się z tego regionu i warto go uczcić, biorąc ze sobą na wycieczkę po niezwykłej krainie 44 wysp.
Jeżeli zafascynowała Państwa historia tego pięknego miasta i chcą Państwo jak najszybciej zobaczyć wszystkie opisane rzeczy na własne oczy to serdecznie zapraszamy do Świnoujścia, a tutaj z kolei do naszych luksusowych apartamentów!
zjedz pysznie w
Stworzyliśmy dla Państwa miejsce, gdzie w starannie wystylizowanym, przytulnym wnętrzu znajdą Państwo wytchnienie i relaks. Zapraszamy na poranną kawę i śniadania, pyszne domowe ciasto, wieczornego drinka i wiele innych.
Odwiedź Cafe:
ul. Uzdrowiskowa 9/3, Świnoujście
Trzy Korony - Korona Piastów (dolny pawilon)
polecane apartamenty